Doporučení pro tvorbu a úpravy ŠVP

• Jednoznačně vyjádřete kladný postoj vedení školy k významu ŠVP pro kvalitu vzdělávání žáků a pedagogické vedení školy.

• Do zpracování, úprav a inovací ŠVP zapojte v co největší míře všechny pedagogy školy. Vytvořte organizační a časové podmínky pro setkávání (např. vyčleněním jednoho odpoledne, zohlednění v rozvrhu pro daný den apod.) Zajistěte kvalitní koordinaci této činnosti. Motivujte.
  • Udržujte svůj ŠVP aktuální a v souladu s RVP. Zajistěte sledování změn RVP a právních předpisů, které mají dopad na ŠVP. (Případně využívat InspIS ŠVP, který aktuální verze RVP obsahuje.).

• Vyhodnocování a případné úpravy ŠVP provádějte pravidelně a předvídatelně.
  • Ověřte, zda je ŠVP pro všechny jeho uživatele (pedagogy i rodiče), přehledný a srozumitelný. Zvláštní pozornost věnujte začínajícím a nově příchozím pedagogům. Ověřte, že vašemu ŠVP dobře rozumí.
  • Inovace ŠVP představte školské radě, zajistěte jejich srozumitelnost a usilujte o jejich akceptaci.
  • Zjišťujte při vhodné příležitosti názory a potřeby pracovníků školy, žáků, jejich rodičů, zřizovatele a sociálních partnerů na váš ŠVP, poznatky analyzujte a využívejte při aktualizacích ŠVP.

•  Využívejte vhodného vzdělávání pro vedení školy a zaměstnance v oblasti vyhodnocování a úprav ŠVP (např. specializační studium pro koordinátory ŠVP v rozsahu 250 hodin).