Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola, Turnov, Zborovská 519, p. o.

Střední odborná škola, která sídlí ve dvou budovách, je jednou ze čtyř středních škol ve městě, které jsou silně navázány na automobilový průmysl. Řada strojírenských firem dodává díly do automobilky Škoda Mladá Boleslav. Míra nezaměstnanosti je velmi nízká, zhruba 3,5 %. Škola nabízí řadu učebních i studijních vzdělávacích oborů, které připravují odborníky pro strojírenský průmysl. Také zřizovatel, kterým je Liberecký kraj, si uvědomuje nutnost vzdělávání v této oblasti a zafinancoval výstavbu nového Centra odborného vzdělávání se špičkově vybavenými dílnami včetně CNC strojů. Tuto výhodu využívá např. obor Nástrojař, který zde částečně absolvuje odborný výcvik žáků 1. ročníku (v dalších dvou letech již chodí žáci na praxe do firem).

Město se již v dávné historii zaměřovalo na výrobu dioptrických skel. Škola tedy nabízí obor Optik, kde pokračuje v tradici vzdělávání budoucích optiků. Zde se o modulové výuce neuvažuje z důvodu nedostatečného personálního zajištění.

Daný region je turisticky vyhledávanou oblastí s velkým množstvím kulturních památek i gastronomických zařízení. Obory jako Cestovní ruch, Hotelnictví i Kuchař-číšník jsou dalšími žádanými obory této školy.

V souvislosti s rozvojem pivovarů i minipivovarů v Libereckém kraji otevřela škola nový obor Pivovarník-sladovník. Škola ve své vizi uvádí, že bude reagovat na poptávku po pracovních silách, proto se nový obor týká výroby piva. Pro obor Pivovarník-sladovník bylo pořízeno čepovací zařízení, aby žáci mohli získávat základy praxe přímo ve škole. Celý odborný výcvik ale probíhá přímo ve firmách.

Škola se aktivně zapojuje do programu Erasmus+. Žáci získávají zkušenosti především ve Velké Británii a Irsku. Dalším projektem je NAKAP: Naplňování krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání Libereckého kraje. Jde o zapojení základních škol do problematiky technických oborů. Tímto způsobem se například daří nabírat vhodné uchazeče do oboru Nástrojař.

Velmi dobrou spolupráci má škola se sociálními partnery jak z oblasti strojírenství, tak z oblasti gastronomie, cestovního ruchu nebo výroby potravin. Již v loňském roce absolvovali někteří žáci závěrečné zkoušky ve firmách sociálních partnerů. Tento trend bude pokračovat, protože stále více firem má zájem o tento způsob závěrečných zkoušek vzhledem k tomu, že žáci potom většinou v dané firmě i dále pracují. Zájem o absolvování závěrečné zkoušky ve firmě se předpokládá v budoucnosti i v oboru Pivovarník-sladovník.