Mateřská škola “V zahradě“, Liberec

Mateřská škola “V zahradě“, Liberec se nachází uprostřed zástavby starších rodinných domů v okrajové části města jménem Růžodol. Je obklopena rozsáhlou architektonicky a umělecky řešenou zahradou, která poskytuje bezpečná a nápaditá zákoutí k dětským hrám a současně je přirozeným pokračováním podnětného prostředí k podpoře interaktivního vzdělávání dětí.

Interiér i exteriér školy respektuje aktuální bezpečnostní a hygienické normy pro oblast předškolní výchovy a vzdělávání a současně evokuje rodinné prostředí. Převažujícím materiálem pomůcek i vybavení je dřevo. Výběru, účelnosti a kvalitě je věnována velká pozornost. Zřizovatelem školy je obec. Ředitelka školy byla na vedoucí pozici jmenována a obhájila tento post opakovaně.

Původní budova byla postavena v roce 1897 v jedné z nejkrásnějších čtvrtí města jménem Rosenthal. V roce 2020 dovršila škola 100 let od odkoupení budovy pro účely České matiční školy v Liberci. O zmapování historie školy se zasloužili rodiče, děti i celý tým současné MŠ.

Kapacita čtyřtřídní mateřské školy rodinného typu je 77 dětí, kterým nabízí celodenní výchovu a vzdělávání celkem devět učitelek (8,45 úvazku) a čtyři provozní pracovníci. Rodiče dětí preferují vysokou kvalitu vzdělávací a výchovné nabídky školy. Téměř polovina dětí je starších pěti let a účastní se povinného předškolního vzdělávání. Přednostmi mateřské školy jsou podpora individualizované výchovy a vzdělávání, konzultace s rodiči, otevřené projekty, ekologické programy a spolupráce se zahraničními partnery.

Vzdělávací působení týmu učitelek vychází z pozorování a uvědomění si individuálních potřeb a zájmů dětí, ze znalosti jejich aktuálního rozvojového stavu i konkrétní životní a sociální situace. Pedagogickým záměrem je, aby se každému dítěti dostalo podpory, péče a stimulace v míře jeho schopností a možností se současným respektováním jeho potřeb.

Školní vzdělávací program Já, ty, my a svět kolem nás (č. j. ŠVP 23 / 2018) je naplňován účinnými metodami a formami práce vedoucí k učení dětí vlastním prožitkem. Kvalita předškolního vzdělávání je opakovaně hodnocena ČŠI jako velmi vysoká a nadstandardní. Vynikající výsledky dětí v oblasti připravenosti na vstup do školy i v získaných kompetencích k samostatnému rozhodování a odpovědnému přístupu k životu jsou výsledkem nápaditých a inspirativních pedagogických postupů.

Škola se řídí motem: „Žije-li dítě obklopeno přátelstvím a porozuměním, naučí se v životě rozdávat lásku.“

Součástí školy je školní jídelna s vlastní kuchyní včetně odpovídajícího technologického vybavení s možností výdeje jídel pro 100 strávníků.

Škola je bezbariérová a důraz je kladen zejména na bezpečnost dětí. Pohyb cizích osob v prostorách školy je možný pouze s doprovodem.