Základní umělecká škola, Praha 10 – Hostivař, Trhanovské náměstí 8

Základní umělecká škola Praha 10 – Hostivař, Trhanovského náměstí 8 (dále „ZUŠ“ nebo „škola“) s padesátiletou tradicí se nachází v jihovýchodní části Prahy, společně s Horními Měcholupy tvoří městskou část Praha 15. Patří do obvodu Praha 10 a správního obvodu Praha 15. Škola zahájila svoji činnost v září roku 1969 na Zahradním Městě se třinácti učiteli. Vyučovalo se nejprve v hudebním a výtvarném oboru. Rozšiřující se bytová výstavba a nárůst počtu obyvatel vedl v roce 1984 k přesídlení školy do budovy v Hostivaři na Trhanovském náměstí. Počet žáků se postupně zvyšoval a nabídka uměleckých oborů byla rozšířena. Nyní ZUŠ poskytuje komplexní vzdělávání ve všech čtyřech uměleckých oborech – hudebním, výtvarném, tanečním a literárně-dramatickém. Kapacita školy, která je stanovena na 1 000 žáků, je dlouhodobě využívána z 96 procent. Vzdělávání zajišťuje více než padesát odborně kvalifikovaných pedagogů. Škola působí na území městských částí Zahradní Město, Hostivař, Horní Měcholupy a Petrovice. Je největší vzdělávací institucí na území městské části Prahy 10. Vzdělávání realizuje celkem na čtyřech pracovištích. Žáci jsou vzděláváni v přípravném studiu, v základním studiu I. a II. stupně.

Filozofie strategického dokumentu se zaměřuje na motivování žáků k zájmu o uměleckou činnost a kvalitu jejich vzdělávání. ZUŠ klade důraz na vyvážený poměr mezi kvalitními studijními výsledky a možností zažívat radost z tvořivé umělecké činnosti a na dosažení skutečného osobního pokroku každého žáka ve studiu. Vizí školy je vytvoření sociálně kulturního prostředí bezpečí a důvěry, založeného na dodržování pravidel a vztahů vzájemného respektu, která si aktéři vzdělávání sami nastavují.

Školní vzdělávací program je dle potřeb školou aktualizován vždy k 1. září následujícího školního roku a je v něm jednoznačně a hlavně stručně uvedeno, k jakému cíli škola směřuje: Dlouhodobým cílem školy je vytvořit v ZUŠ Hostivař lokální, sociálně kulturní prostředí, jakýsi ‚mikrosvět‘ důvěry, kde se žáci a učitelé cítí bezpečně, protože ‚špatné mravy zde neomluví ani práce pro dobrou věc‘.“ Učební osnovy pro jednotlivé ročníky jsou zpracovány pro předměty studijních zaměření ve všech vyučovaných uměleckých oborech. Jelikož ZUŠ poskytuje základy uměleckého vzdělávání, jsou budoucí žáci základního studia obou stupňů přijímáni na základě výsledků talentové zkoušky a do přípravného studia na základě prokázaných předpokladů ke vzdělávání. Jelikož škole záleží na příznivých vzájemných vztazích, je tato oblast rovněž začleněna do ŠVP, a to směrem k jednotlivým účastníkům vzdělávání; vztahy učitelů k žákům, k rodičům a mezi učiteli navzájem. Jeden bod vzájemných vztahů přímo vychází z uměleckého prostředí a svou podstatou vystihuje podstatu dění a vztahů ve škole: „Jsme jako orchestr hrající pod jednou taktovkou, kde je každý zároveň sólistou i týmovým hráčem (a to i o pauzách)“. Výchovné a vzdělávací strategie definované pro jednotlivé obory jsou snadno dostupné rodičům i veřejnosti také na webových stránkách školy.

Základní umělecká škola na poli mezinárodní spolupráce spolupracuje s partnerskými školami ze všech států, se kterými sousedí Česká republika. Tento cíl si škola vymezila a postupně ho naplnila. Nejdéle (více než 20 let) spolupracuje ZUŠ s rakouskou hudební školou, následují slovenská ZUŠ a hudební škola v Polsku. Nejmladší partnerskou školou je hudební škola v Německu. Mimo přímo sousedících států spolupracuje ZUŠ i s chorvatskou uměleckou školou. V současné době je tato partnerská spolupráce uskutečňována i prostřednictvím projektové činnosti (Šablony II).

V ZUŠ Hostivař jako první základní umělecké škole v České republice byla zahájena činnost Akademie III. věku s cílem přispět k posílení duševní i fyzické kondice seniorů, potěšit je uměleckou tvorbou v hudbě, výtvarném umění, tanci a divadlu, a více je tak zapojit do kulturního života. Výuka je seniorům poskytována zdarma. Prostorové podmínky, materiální vybavení a lektory poskytuje ZUŠ Hostivař. Na zajištění dalších výdajů spojených s provozem Akademie se podílí městská část Praha 15.

Základní umělecká škola je školou, ve které nejde o školu, ale ve které jde o život. Musí být bezpečným místem pro všechny zúčastněné, ve kterém stěžejní roli v motivaci k sebevzdělávání hraje ředitel školy.