Mateřská škola Klubíčko Tlumačov, s.r.o.

Mateřská škola Klubíčko Tlumačov, s.r.o., (speciální soukromá škola) se nachází v samostatné budově na konci obce Tlumačov, obklopena rozsáhlou, pěkně udržovanou zahradou. Tlumačov leží ve Zlínském kraji, na hranici Kroměřížska, průměrný věk obyvatelstva zmíněného kraje k 31. 12. 2019 byl 43,3 roku, řadí se tedy k nejstarším krajům ČR. Ve Zlínském kraji byla nezaměstnanost k 31. 12. 2019 2,43 %, jde tak o střední míru nezaměstnanosti v rámci České republiky. Průměrná hrubá měsíční mzda v kraji patří k nejnižším v ČR.

Mateřská škola (dále jen MŠ) byla vybrána na základě hodnocení ČŠI z roku 2017, kdy byla doporučena hned v osmi kritériích jako inspirativní praxe, včetně kritéria 2.3. Je školou krajského typu, tj. přijímá děti ze širšího okolí, pocházející z různě socioekonomicky situovaných rodin. MŠ poskytuje předškolní vzdělávání dětem se speciálními vzdělávacími potřebami různého charakteru, pro které nebylo vhodné vzdělávání v hlavním proudu. Dětem je poskytována podpora s ohledem na rozsah jejich speciálních vzdělávacích potřeb, ve vzdělávání je maximálně upřednostňován koncept individuálního přístupu ke každému dítěti s respektováním jeho osobnostních zvláštností, potřeb a schopností. Vzdělávání dětí je prováděno na základě individuálních vzdělávacích plánů (IVP). Učitelky pracují s dětmi ve třídách individuálně i skupinově.[2]

Mezi hlavní (dlouhodobé) výchovně-vzdělávací cíle školy patří:

 
  • usilovat o všestranný rozvoj osobnosti každého jednotlivého dítěte, podporovat tělesné a duševní zdraví a připravit děti co nejlépe na vzdělávání v základní škole;
  • usilovat o dosažení co největší míry soběstačnosti dětí, snažit se o snižování závislosti na pečujících osobách, zaměřit se na integraci do běžného života;
  • vést děti k prosociálnímu chování, vzájemné ohleduplnosti a pomoci, pěstovat v nich odpovídající volní vlastnosti, učit je navazovat a rozvíjet vzájemné vztahy.
Pedagogové v MŠ sledují aktuální trendy v oblasti speciální pedagogiky, zavádějí nové vzdělávací metody a postupy, průběžně inovují prostředí tříd a pracoven. Od roku 2002 využívají metodu strukturovaného učení, a to zejména u dětí s autismem, s poruchami komunikace, s poruchami chování, pozornosti a hyperaktivitou (ADHD, ADD). S úspěchem využívají lišty denního režimu (k orientování v čase), v prostoru třídy jsou označena stanoviště pro jednotlivé činnosti (k orientaci v prostoru), pedagogové ve spolupráci vytvářejí strukturované „krabicové“ a „deskové“ úkoly. Ukázky pomůcek a práce s dětmi sdílí MŠ se širší veřejností na webu MŠ.

V letech 2014 a 2015 využila MŠ dotaci MŠMT ČR v rámci rozvojového programu Kompenzační učební pomůcky pro žáky se zdravotním postižením a Podpora logopedické prevence v předškolním vzdělávání. Finance z programu byly využity mj. také pro nákup pomůcek pro výuku dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Projekt tak nastartoval zájem pedagogů o využívání nových pomůcek a postupů a inicioval poznání, že je možné a užitečné tyto pomůcky využívat nestandardním způsobem, měnit je a inovovat dle potřeb dětí.

Vedení školy klade na základě evaluace a autoevaluace důraz na kontinuální vzdělávání pedagogů, zvlášť v oblasti speciální pedagogiky.