Střední odborná škola energetická a stavební, Obchodní akademie a Střední zdravotnická škola

Ústecký kraj patří dle Dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy v Ústeckém kraji 2016–2020 mezi kraje s nejméně příznivou vzdělanostní strukturou v rámci ČR. V těchto regionech získalo vzdělání s maturitou nebo vyšší jen asi 35 % obyvatel. Přibližně stejný díl obyvatelstva dosáhl středního vzdělání nebo vyučení bez maturity. Více než pětina obyvatel získala pouze základní vzdělání.

Zpráva o situaci na krajském trhu práce v roce 2018 konstatuje, že Ústecký kraj patří společně s Moravskoslezským mezi regiony s nejvyšší nezaměstnaností v rámci ČR (aktuálně 2. místo). Je to dáno i nevyváženou vzdělanostní a sociální strukturou obyvatelstva kraje. Téměř polovina nezaměstnaných má pouze základní vzdělání s minimálními pracovními návyky a jen velmi těžko se pro ně nachází na současném pracovním trhu uplatnění.

Pro zvýšení své konkurenceschopnosti se Ústecký kraj zaměřil na podporu kvality a rozvoje všeobecného a polytechnického vzdělání ve všech typech středních škol, které umožní orientaci ve světě a adaptaci absolventů na měnící se podmínky na trhu práce. Významné místo v této strategii zaujímá Střední odborná škola energetická a stavební, Obchodní akademie a Střední zdravotnická škola, Chomutov (dále jen ESOZ).

V dnešní podobě působí ESOZ od 1. září 2012. Zřizovatel Ústecký kraj škole udělil prestižní titul a certifikát „Páteřní škola Ústeckého kraje“, byl jí propůjčen čestný titul „Škola udržitelného rozvoje“. V roce 2017 získala škola hlavní cenu „Národního kariérového poradenství“ za inspirativní aktivity školního poradenského pracoviště. Škola je také držitelem dvou certifikátů kvality v programech Leonardo da Vinci. V roce 2018 obdržela VET MOBILITY CHARTER (ERASMUS+), potvrzující kvalitu zahraničních stáží.

Systém řízení školy probíhá podle mezinárodního standardu ISO 9001-2015. Kvalitu odborného vzdělání řeší vedení školy ve spolupráci se třemi poradními sbory ředitele školy a zapojením školy do profesních a zaměstnavatelských uskupení.

Škola poskytuje střední vzdělávání ukončené výučním listem a střední vzdělávání s maturitní zkouškou v sektoru energetiky, elektrotechniky, strojírenství, stavebnictví a pro oblast požární ochrany, bezpečnosti a ochrany obyvatel a v oblasti ekonomické, zdravotnické a sociální péče. Zajišťuje jak teoretickou část výuky, tak praktické vyučování – odborný výcvik, praktické vyučování a praxe –, rovněž poskytuje žákům školské služby ubytování (má vlastní domov mládeže hotelového typu) a stravování.

V průběhu studia zajišťuje škola pro žáky specializační kurzy. Škola má uzavřeny rámcové smlouvy o spolupráci a smlouvy o zajištění odborné kvalifikace při výuce s významnými zaměstnavateli regionu a České republiky, je členem řady profesních sdružení. Výraznou přidanou hodnotu pak žákům a zaměstnancům školy přináší zapojení do přehlídek a soutěží odborných dovedností a možnost zahraničních stáží.

Součástí filozofie školy je také zajištění volnočasových aktivit žáků, ke kterému významně přispívá možnost využít klubové a sportovní zázemí školy.

Škola je akreditovaným centrem pro další vzdělávání pedagogických pracovníků, pro vzdělávání zdravotnického personálu v nelékařských povoláních a autorizovanou osobou pro další profesní vzdělání.

Svou nezastupitelnou roli při řešení vzájemné pomoci má žákovský parlament. Jeho cílem je mimo jiné zprostředkovávat výměnu informací mezi žáky, učiteli, vedením školy, předcházet negativním jevům, jako jsou šikana nebo ničení majetku školy, a řešit připomínky a návrhy žáků na kvalitnější chod školy. Svou činnost zaměřuje zejména na vzájemnou pomoc žáků, na možnost vyjadřovat se k problémům školy a na mimoškolní činnost. Snaží se aktivně podílet na veškerém životě školy, zapojovat se do aktivit organizovaných jednotlivými pracovišti školy a propagovat zapojení žáků do dobrovolnických a charitativních akcí.